Grubosc strun do gitary

Dla wielu osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z instrumentami, w tym właśnie gitarami, każda z nich wygląda tak samo. Ot, pudło rezonansowe i komplet strun. Pomińmy nawet kwestie, które widoczne powinny być na pierwszy już rzut oka, jak chociażby różne rodzaje gitar, skupmy się zaś na tych mniejszych szczegółach, jak na przykład grubość strun.

Jest to wbrew pozorom jeden z najważniejszych współczynników, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie nie tylko nowego kompletu strun, ale także całej gitary. Często te same modele, dostępne są z różnymi rodzajami strun, a po co później męczyć się ze znalezieniem tych właściwych i ich montażem, jak można dostać wszystko w komplecie? Dla osób, które mają dość nietypowe wymiary dłoni, a tym samym palców, od grubości strun może zależeć cały ich komfort grania na danym instrumencie – ze strunami mamy cały czas kontakt i nie sposób tego przecież zmienić!

Grubość strun znacząco wpływa także na możliwości wydobycia dźwięku z danego instrumentu, jak i potrzebę odpowiedniej ilości siły, której trzeba użyć do otrzymania oczekiwanego efektu – grubsza struna musi być bardziej napięta, co w konsekwencji wiąże się z tym, iż musimy użyć większej siły, aby docisnąć ją do gryfu gitary!


Czytaj też: Skrzynie gitarowe oraz Wzmacniacz gitarowy

Losowy artykuł

Julian Bream - repertuar
Muzyka Juliana Breama to repertuar, który zawiera transkrypcje muzyki barokowej – siedemnastego stulecia, mnóstwo utworów Bacha, ale także bardzo znane utwory hiszpańskie. Muzyka Juliana Breama powstawała pod wpływem...
czytaj całość